Budowanie listy e-mail jest gorącym tematem poruszanym wśród blogerów i właścicieli małych firm. Prawie każdy ekspert powie Ci że trzeba budować listy e-mail, ale większość zapomni Ci powiedzieć, co to własciwie jest taka taka lista e-mail? Dlaczego trzeba budować własne listy e-mail? jak tworzyć listy e-mail w WordPress? itd. W tym poradniku, omówimy każdy aspekt biuletynu e-mailowego w WordPress. Tutorial obejmuje bardzo podstawowe zagadnienia aż do zaawansowanych sztuczek, rekomendowanych usług i wtyczek, wskazówek, aby zwiększyć konwersję zapisu na liste mailngową i wiele innych aspektów przydatnych podczas tworzenia listy. Jak tworzyć listę mailingową WordPress? Dowiesz się z artykułu poniżej.


email-marketing-wordpress

Co to jest lista mailingowa?

Lista mailingowa składa się z adresów e-mail użytkowników, którzy dobrowolnie zapisali się na nią na twojej stronie, aby otrzymywać powiadomienia w biuletynie lub specjalne ogłoszenia lub promocje. Takie działanie pozwala pozostać w kontakcie ze swoimi obecnymi i potencjalnymi klientami w sposób regularny (codziennie, tygodniowo, miesięczne itd). Możesz wysyłać e-maile o wyjątkowych informacjach, ogłoszeniach związanych z produktem lub dawać  specjalne oferty dla twoich subskrybentów newslettera.


Dlaczego budować listy e-mail?

Na naszych stronach internetowych, zauważyliśmy, że e-mail marketing przewyższa sieci społeczne takie jak facebook czy twitter w liczbie kliknięć na naszą stronę. Przetestowaliśmy to wielokrotnie i zawsze mamy ten sam rezultat. Emaile dostarczyły nam 10 razy więcej kliknięć niż wszystkie media społecznościowe razem wzięte.

Dlaczego lista e-mail spisała się tak dobrze? Odpowiedź jest prosta: wiadomość e-mail jest prywatna, spersonalizowana i osobista. Jeśli nie jest to jeszcze wystarczający powód dla Ciebie, aby rozpocząć budowanie listy e-mail, mamy dla Ciebie więcej powodów.

  • Gwarantowany zasięg – Podczas korzystania z serwisu Twitter lub Facebook, twoje nowe statusy mogą zostać pominięte ze względu na samą naturę Twitter lub facebook, ponieważ strony te są ciągle w aktualizacji i pojawiają się nowe posty. Ludzie mają tendencję do uważniejszego sprawdzania poczty, dużo bardziej to robią niż podczas sprawdzania nowych postów w sieciach społecznościowych.
  • Dostęp i Prawo własności – Nie masz żadnych własnych baz danych na Twitterze lub Facebooku. W każdej chwili możesz stracić konto lub może ono zostać zawieszone i wtedy narażony jesteś na utratę wszystkich osób których pozyskałeś jako obserwujących czy śledzących twoje posty. A co, jeśli Twitter i FB skończy swoją działalność? Nie twierdze, że będzie to w najbliższym czasie, ale listy e-mail w porównaniu z profilami społecznościowymi to jest coś, co możesz zatrzymać. Po drugie, wiadomości, posty nie są ograniczone do 140 znaków, nie wymagają moderacji, nie zostaną usunięte przed administrację facebooka itp. Ustawiasz tak naprawdę swoje granice samemu i to ty decydujesz co może zawierać taka wiadomość. Możesz zintegrować newslettery na swojej stronie WordPress dużo lepiej niż Facebook czy Twitter (pokażemy, jak to zrobić w dalszej części tego poradnika).
  • Dokładniejszym ukierunkowanie – Najlepszą stroną treści wiadomości podczas wysyłania go z listy mailingowej  jest to, że można skierować ją lokalnie (dla ludzi w poszczególnych krajach, miastach, województwach). Jeśli uruchamiasz produkt w wybranych lokalizacjach, e-mail marketing jest najlepszym sposobem poinformowania klientów w tym miejscu.
  • Wzrost przychodów – Ostatecznie, kiedy masz gwarantowany zasięg, lepsze ukierunkowanie i zainteresowanie użytkowników treścią wysłanej wiadomości (reklama trafia do ludzi którzy są zainteresowani twoją stroną, produktem), wtedy na pewno będziesz miał zwiększenie przychodów.

Ale co z social media? Czy e-mail nie jest już martwy kiedy w mediach społecznościowych każdy jest obecny?

Odpowiedź brzmi: Jeśli e-mail był naprawdę martwy, to dlaczego każda strona social media wymaga podania adresu e-mail, zanim się zarejestrujesz?

E-mail został najbardziej wiarygodną formą komunikacji elektronicznej w ciągu ostatnich dwóch dekad i nie wcale nie zwalnia.

Budowanie listy e-mail jest o wiele łatwiejsze niż budowa śledzących na Facebooku, Twitterze czy Google+.

Facebook ogranicza zasięg twoich stron do małego procentu twoich śledzących. Podobnie Tweet jest wyświetlane tylko przez ograniczony czas na osi czasu. Z drugiej strony, po wysyłaniu wiadomości e-mail, wiadomość dotrze do wszystkich twoich subskrynentów i pozostanie w skrzynce odbiorczej do momentu podjęcia działania.

Nie mówię, że należy zrezygnować całkowicie ze stron społecznościowych. Portale społecznościowe są idealne do budowania zaangażowania użytkowników, ale e-mail przyniesie Ci więcej odwiedzających, konwersji i sprzedaży.

Strona social media może zniknąć lub stać się mniej popularne (pamiętasz MySpace?). Kiedy znikną, zabiorą one twoich zwolenników se sobą. Z drugiej strony to e-mail istnieje od zarania Internetu, i jest to wciąż najbardziej popularny sposób w jaki ludzie komunikują się w Internecie.


Jak rozpocząć budowanie list e-mail?

Pierwszą rzeczą, którą potrzebujesz to niezawodny dostawca usług e-mail. Firmy te specjalizują się w dostarczanie poczty elektronicznej, a ty potrzebujesz ich, aby mieć pewność, że wiadomość e-mail dotrze do skrzynki odbiorczej wszystkich Twoich abonentów (zamiast tego, twój e-mail mógłby zostać oznaczony jako spam).

Mimo, że możesz używać WordPress do wysyłania e-maili, odradzamy to.

Profesjonalni usługodawcy email wydajli dużo pieniędzy i środków na ich infrastruktury dostarczania poczty e-mail, aby upewnić się, że każda wiadomość  nie skończyć w poczcie subskrynenta jako SPAM. Wszystkie duże firmy takie jak Apple, Facebook, eBay itp korzystają  z usług e-mail marketingu innych firm.

Z jakich firm możesz korzystać? Jakich wtyczek używać do email marketingu oraz o tym jak budować swoją listę mailingową dowiesz się w drugiej częśći poradnika.

 

Masz pytania dotyczące artykułu? Zostaw komentarz na dole.