Po zainstalowaniu WordPress, pierwszą rzeczą, którą każdy początkujący musi się nauczyć jest wiedza jak zainstalować wtyczkę WordPress. Wtyczki pozwalają na dodawanie nowych funkcji, takich jak galeria, pokaz slajdów, itp. Istnieją tysiące darmowych i płatnych wtyczek dostępne dla platformy WordPressa. W tym krok po kroku, pokażemy jak zainstalować wtyczkę WordPress.

ZANIM ROZPOCZNIESZ

Jeśli PROWADZISZ SWOJĄ STRONĘ NA WordPress.com, to nie możesz zainstalować dodatkowych wtyczek.

Często użytkownicy wordpressa narzekają, że nie widzą menu wtyczek w ich panelu administracyjnym wordpressa. Odpowiedź jest prosta – albo są początkującymi użytkownikami których wiedza korzystania z internetu ogranicza się do wejścia na facebooka, lub  dlatego, że używają WordPress.com, który ma swoje ograniczenia.

Aby móc korzystać z wtyczek, trzeba będzie użyć własnego hostingu na którym zainstalowany jest WordPress.

Istnieją trzy sposoby instalowania wtyczki, poniżej przedstawimy wszystkie 3 sposoby.

INSTALOWANIE ZA POMOCĄ FUNKCJI „SZUKAJ”

Najprostszym sposobem zainstalowania wtyczki WordPress jest skorzystanie z rozszerzenia „szukaj wtyczek” w panelu admina WP. Jedynym minusem tej opcji jest to, że wtyczka musi znajdować się w katalogu wtyczek w bazie WordPress, która jest ograniczona tylko do darmowych wtyczek.
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to udać się do swojego panelu administracyjnego WordPress i kliknąćWtyczki »Dodaj nową.

1

 

Pojawi się ekran jak ten na screenie powyżej. W pole „szukaj wtyczek” wpisz nazwę wtyczki lub funkcjonalności, której szukasz, tak jak np my. Po tej akcji, zobaczysz kilka ofert, jak na poniższym przykładzie:

 

2

 

Możesz teraz wybrać wtyczkę, która jest dla Ciebie najlepsza. Ponieważ w naszych poszukiwaniach, szukaliśmy Floating Social Bar, wyszedł nam – co zdarza się często – jako pierwszy plugin, będziemy zatem klikać w przycisk „Zainstaluj teraz” aby pobrać i zainstalować plugin na naszej stronie.
WordPress będzie teraz pobierać i instalować wtyczkę dla Ciebie. Po tej czynności, aby uaktywnić wtyczkę lub aby wrócić do instalatora wtyczek pojawi się komunikat o powodzeniu wraz z linkiem.

 

3

 

Tak więc wtyczki WordPress można zainstalować z tego miejsca, ale pamiętaj że wtyczka jeszcze nie będzie działać, musisz ją po prostu jeszcze uaktywnić. Musisz więc iść dalej i kliknąć na link Włącz wtyczkę.
To wszystko, gratuluje pomyślnego zainstalowania pierwszej wtyczki WordPress.
Następnym krokiem jest skonfigurowanie ustawień wtyczki. Ustawienia te będą się różnić dla każdej wtyczki dlatego nie będą opisane w tym poście.

INSTALACJA ZA POMOCĄ WYSŁANIA WTYCZKI NA SERWER via WP

Płatne wtyczki WordPress nie są wymienione w katalogu wtyczek WordPress. Te wtyczki nie można zainstalować za pomocą pierwszej metody opisanej powyżej.
Dlatego WordPress ma metodę przesyłania do instalowania takich wtyczek. Pokażemy Ci, jak zainstalować wtyczkę WordPress przy użyciu opcji wysyłania w obszarze administracyjnym.
Po pierwsze, należy pobrać wtyczkę od źródła (powinna być w pliku .zip). Następnie trzeba przejść do panelu administracyjnego WordPressa i wejśc do Wtyczki »Dodaj nową.
Następnie kliknij przycisk Wyślij na Serwer na górze strony.

 

4

 

Spowoduje to przejście do strony wysyłania wtyczki. Tutaj trzeba kliknąć na przycisk Wybierz plik, który wcześniej pobrałeś na swój komputer ze strony producenta wtyczki.

 

5

 

Po wybraniu pliku, trzeba kliknąć na przycisk Zainstaluj teraz.
WordPress będzie teraz przesłać plik wtyczki od komputera i instalować go dla Ciebie. Zostanie wyświetlony komunikat o sukcesie po zakończeniu instalacji.

6

 

Po zainstalowaniu, trzeba kliknąć na link Włącz Wtyczkę by rozpocząć korzystanie z rozszerzenia.

Ewentualnie trzeba jeszcze skonfigurować ustawienia do swoich potrzeb. Ustawienia te będą się różnić dla każdej wtyczki dlatego nie będą opisywane również w tej częsci.

Ręcznie zainstalować WordPress Plugin za pomocą FTP

RĘCZNA INSTALACJA ZA POMOCĄ FTP

W niektórych przypadkach hosting na którym jest WordPress  może mieć ograniczenia wielkości plików, które moga ograniczyć możliwość instalowania wtyczki z panelu administracyjnego.

W tej sytuacji najlepiej jest ręcznie zainstalować wtyczkę za pomocą protokołu FTP.

Metoda przesyłąnia za pomocą menedżera FTP jest najmniej przyjaznym rozwiązaniem dla początkujących.

Najpierw trzeba ściągnąć plik źródłowy wtyczki (będzie to plik zip). Następnie trzeba wyodrębnić plik zip na komputerze.

Po rozpakowaniu pliku zip wtyczki utworzy się nowy folder o takiej samej nazwie. Jest to folder, który trzeba ręcznie przesłać na swoją stronę za pomocą klienta FTP.

Trzeba uzyskać dostęp do hosta za pomocą menedżera FTP. Jeśli nie masz nazwy użytkownika i hasła FTP, musisz skontaktować się z dostawcą usług hostingowych na którym jest zainstalowany WordPress i poprosić o te dane.

Otwórz klienta FTP na komputerze i podłącz się do witryny przy użyciu danych logowania dostarczonych przez providera hostingowego. Po podłączeniu, musisz uzyskać dostęp do ścieżki / wp-content / plugins /

Następnie należy przesłać folder wyodrębniony wcześniej z pliku zip do katalogu / wp-content / plugins / katalogu na serwerze WWW. Scieżka być może będzie wyglądać jak ta na zrzucie na dole ale może również się różnic. Wszystko zależy od typu hostingu który możesz posiadać.

7

 

Po wgraniu plików, trzeba odwiedzić panel admina w WordPress  i kliknąć  na link „Wtyczki”w menu administratora. wyświetlony zostanie pomyślnie zainstalowany plugin na stronie Wtyczki.

 

8

 

Musisz kliknąć na link „Włącz” poniżej wtyczki. Po aktywacji, być może trzeba skonfigurować ustawienia wtyczki.

Mamy nadzieję, że pomógłem Ci dowiedzieć się jak zainstalować wtyczki do WordPress. Możnesz również zobaczyć naszą ranking wtyczek, gdzie piszemy o najlepszych rozszerzeniach WordPress, których możesz użyć. Każdy z tych artykułów są z instrukcjami krok po kroku, w jaki sposób skonfigurować poszczególne wtyczki.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub nas na facebooku, będziesz w tedy na bierząco z nowościami na nszej stronie.