Obecnie niemalże każda strona internetowa posiada zakładkę kontakt. Ułatwia to potencjalnym klientom zadawanie pytań dotyczących sprzedawanego produktu lub po prostu pomaga w prowadzeniu bloga, sklepu, witryny czy wizytówki firmy. Przeważnie korzystamy z adresu e-mail, gdyż jest to stara metoda (wysyłanie wiadomości pomiędzy komputerami powstało w 1971 r ) pozostawienia wiadomości innemu użytkownikowi. Sam adres e-mail składa się z nazwy użytkownika (alias) który jest oddzielony znakiem @ od domeny strony internetowej (lub IP serwera).

W tym przewodniku pokaże ci w jaki sposób ustawić klienta poczty Mozilla Thunderbird na komputerze, za pomocą którego nie będziesz potrzebował logować się na hostingu w panelu CPanel lub DirectAdmin aby zarządzać pocztą. Na początku stworzymy sobie nowy alias i krok po kroku dowiesz się jak ustawić w programie potrzebne parametry. Do dzieła!

Tworzymy e-mail

Na początku zalogujemy się na serwer CPanel i utworzymy nowe konto które podamy do programu, jeżeli masz już adres e-mail do swojej poczty to pomiń ten krok i przejdź do następnego:

Po zalogowaniu wchodzimy w „Email Accounts”

Przechodzimy na zakładkę Add Email Account i uzupełniamy wymagane dane -> klikalmy Create Account

Po utworzeniu konta możemy się zalogować za pomocą CPanel do klienta poczty na serwerze żeby odczytać parametry potrzebne do ustawienia zewnętrznego klienta poczty lub odczytać parametry wchodząc w „Connect Devices” a później przechodząc do „Set Up Mail Client”. W naszym przypadku zalogujemy się bezpośrednio na skrzynkę na serwerze a więc wchodzimy w Access Webmail

Wybieramy np Roundcube i otwieramy maili z parametrami konfiguracji, który zostaje wysłany zaraz po utworzeniu skrzynki na hostingu.

Możemy również zaznaczyć Set as Default przed otwarciem programu pocztowego

Niżej mamy przykładowe ustawienia mojej skrzynki:

Parametry mogą się różnić u Ciebie, chociaż jest to przyjęty obecnie standard

Mozilla Thunderbird – konfiguracja

Gdy mamy już nasze konto mailowe, możemy zająć się konfiguracją programu pocztowego na naszym komputerze.

Mój typ padł na Mozilla Thunderbird nie przypadkiem gdyż w przeszłości korzystałem z tego narzędzia do obsługi swoich skrzynek pocztowych, i szczerze mogę polecić ten program z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego że jest on darmowy, chociaż oczywiście istnieje opcja dowolnej dotacji tego programu ale jak wspomniałem jest to na zasadzie dowoloności a nie przymusu. Drugim plusem dla którego chcę Ci polecić ten program jest to, że jest on banalnie prosty w obsłudze i po konfiguracji nie stwarza problemów nawet opornym technicznie osobom.

Przejdźmy zatem do konkretów:
Pobieramy program z oficjalnej strony aby uniknąć „prezentów” w postaci domyślnej przeglądarki lub jakiegoś wirusa, wchodzimy na stronę www.thunderbird.net i klikamy na przycisk „Pobierz Bezpłatnie”.

Pobieranie rozpocznie się automatycznie. Odpalamy nasz pobrany plik z rozszerzeniem .exe i instalujemy na dowolnym dysku naszego komputera.

Wybieramy opcję standardową (zalecana dla mniej doświadczonych użytkowników)

Po udanej instalacji zaznaczamy Uruchom teraz program Mozilla Thunderbird . Ukaże nam się teraz panel konfiguracji który musimy wypełnić danymi naszego konta mailowego.

Wszystkie dane dotyczące naszego istniejącego maila wypełniamy tutaj. Możliwe jest również że ustawienia zaimportowały ci się same – jeśli tak to sprawdzamy porównując je z tymi zapisanymi na hostingu i wciskamy przycisk Gotowe.
Powinieneś teraz zobaczyć zaimportowaną pocztę z naszego maila na hostingu, jeśli tak jest to oznacza że konfiguracja przebiegła pomyślnie.

Jeśli chciałbyś dodać dodać kolejny adres mailowy, to wystarczy że klikniesz prawym przyciskiem myszy na adres mailowy=>Ustawienia=>Czynności=>Dodaj konfigurację konta pocztowego i dodasz informacje dotyczące adresu i wyświetlania

Od teraz możesz cieszyć się skonfigurowanym klientem pocztowym który z pewnością ułatwi ci zarządzaniem poczty, gdyż od tej chwili nie musisz już logować się na serwer żeby odczytać wiadomości – wystarczy że otworzysz swój program pocztowy który pobierze na bieżąco nowe wiadomości i poinformuje cie o nowym e-mailu.
Możesz teraz również korzystać z opcji kalendarza a co za tym idzie tworzyć nowe spotkania z klientami, współpracownikami itd. Biorąc pod uwagę że jest to darmowy program, można powiedzieć że jest to dobry krok ułatwiający codzienną pracę.

Proste prawda? 🙂