Prowadząc sklep za pomocą platformy PrestaShop, skrypt pozwala nam na ustalanie różnych reguł cenowych, wartości netto, brutto dla poszczególnych krajów, wartości cenowych które pomogą nam w statystykach, z których będziemy wiedzieć ile tak naprawdę zarobiliśmy oraz wiele innych rzeczy. Nie każdy jednak potrzebuje zaawansowanych rozwiązań oraz nie każdy jest specjalistą.  W tym przewodniku dowiesz się jak ustawić szybko krok po kroku przedmiot oraz przypisać do niego zniżki ilościowe, które spowodują ustawienie promocji w przypadku zakupu większej ilości produktu.

Dodawanie produktu


Pierwszą rzeczą którą musimy zrobić, to zalogowanie się do panelu administracyjnego sklepu i wejście do modułu Katalog->Produkty. W prawym górnym rogu klikamy na przycisk, dodaj nowy produkt.

1

Przeniesiemy się do strony, w której musimy skonfigurować podstawowe rzeczy aby móc zarządzać produktem. Nr 1 zaznaczamy typ produktu jaki chcemy wprowadzić na stronę, jeżeli jest to standardowy produkt którego nie posiadamy jeszcze na stanie to zaznaczamy pierwszą opcję, drugi typ czyli paczka istniejących produktów wykorzystamy tę opcję w momencie gdy chcemy sprzedać np zestaw zimowy: czapka+szalik+ rękawice, czyli 3 różne produkty które już istnieją w naszym sklepie ale my chcemy sprzedać je w jednym pakiecie i zaoferować cenę np o 20 zł taniej niż gdyby ktoś chciał kupić wszystko osobno. Opcja nr 3 jak sama nazwa wskazuje dotyczy produktów wirtualnych tj. pliki mp3, programy komputerowe itp. Zauważ, że przy każdej zmianie produktu pojawią się lub znikną niektóre konfiguracje z lewego panelu takie jak np wysyłka (przy wyborze produktów wirtualnych), każdy rodzaj produktu ma określone możliwości konfiguracji.

My wybierzemy standardowy produkt, aby w ogóle pojawił się on w naszym sklepie musimy wpisać jego nazwę (nr 2), u nas nazwiemy przedmiot „Miś pluszowy”, jeśli korzystamy z funkcji wielojęzycznej to musimy wprowadzić nazwę również w innych językach (nr 8), jeśli tego nie zrobimy to przedmiot będzie w takim języku w jakim wpisaliśmy w pierwszym języku, czyli Anglik zobaczy „Miś pluszowy”.

Strzałka nr 3 czyli chcemy aby produkt był widoczny w sklepie czy też nie, oczywiście zaznaczamy że jest włączony. Widoczność ustawiamy na wszędzie, możemy również stworzyć z naszego sklepu wersję katalogu z cenami ale bez możliwości kupna, np chcemy aby ktoś się z nami kontaktował przed kupnem lub zawiesiliśmy sklep gdyż wyjeżdżamy na miesiąc na wakacje i nie mam kto za nas prowadzić sklepu i wysyłać towaru.

Wpisujemy w strzałce nr 5 krótki opis produktu, pojawia się on na liście produktu oraz na górze produktu po wybraniu przedmiotu. Nr 6 to dłuższy opis produktu który pojawi się pod produktem. Tagi (strzałka nr 7), pomagają wyszukać przedmiot w wyszukiwarce po nazwie która nie będzie w opisach wcześniejszych strzałek nr6 i nr5 oraz w nazwie produktu, tzn że jak będzie przedmiot „Miś pluszowy” a opis „Pluszowy misiek, idealny do przytulania” ale w tagach opiszemy „czerwony miś” , „miś firmy Pluszak”, „pluszak” –  to w momencie gdy kupujący wpisze w wyszukiwarce hasło”pluszak” to wyświetlą się konkretnie te przedmioty które są oznaczone tym tagiem, tagi nie są widoczne w opisie przedmiotu ale bardzo ułatwiają kupującemu odnalezienie produktu. Tłumaczenia (strzałki 9,10,11) musimy wykonać również, jeśli nie zrobimy tego to produkt będzie posiadał jedynie Polskie tłumaczenie ale w przypadku wyboru języka opisu nie pojawi się.

2

Ustalanie ceny


W tym momencie rzecz którą chcemy sprzedać pojawiła się już w sklepie ale nie ma jeszcze ustalonej ceny, zdjęcia czy dostępnej ilości. Kolejnym niezbędnym krokiem jest ustalenie ceny produktu, tak więc po zapisaniu przechodzimy do „Ceny”, i ustawiamy właściwości. Sklep w tym tutorialu ma ustawioną główną walutę jako Euro, złotówki są automatycznie przeliczane po dziennym kursie. Pierwszą rzeczą która należy ustawić jest „Cena hurtowa netto”-strzałka nr 1. Jest to cena zakupu-wyprodukowania sprzedawanego przedmiotu, załóżmy że on nas nic nie kosztuje i cały dochód ze sprzedaży jest naszym zyskiem, ustawiamy 0.000 Euro. Cena sprzedaży netto (strzałka nr 2) jest pozycją którą trzeba wprowadzić, w przypadku gdy nie interesuje nas obliczanie cen netto-brutto a pozycje „Reguła podatku” (strzałka nr 3) ustawimy jako „Bez podatku”.

W miejscu „Cena jednostkowa netto” możemy ustalić dla kupującego jaką ilość towaru otrzyma za zakup jednej sztuki w sklepie. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku gdy np sprzedajemy zioła, materiały sypkie jak cukier waniliowy itp  gdyż możemy w łatwy sposób poinformować kupującego jaką wagę będzie posiadało opakowanie, bez zbędnego zagłębiania się w moduł cech produktu, który jest wystarczająco skomplikowany dla początkującego, tak więc przyjmijmy ze nasz Miś pluszowy jest sprzedawany na gramy i wpisujemy cenę 100 euro za 5 gram.

Jeśli chcemy aby nasz produkt otrzymał przepaskę z napisem „WYPRZEDAŻ” ZAZNACZAMY „Wyświetl ikonę „wyprzedaż” na stronie produktu oraz tekst na listingu produktów” jednak zadziała ona w momencie kiedy ustalimy obniżkę ceny np o 10 Euro. Klikamy „Zapisz i zostań”.

3

Specyficzne ceny


Kolejnym ważnym elementem jest moduł „Specyficzne ceny” który znajduje się pod sekcją ustalania podstawowych cen a który odpowiada za obniżkę ilościową produktu oraz za obniżkę ceny np o 10 Euro przy zakupie 5 sztuk produktu i więcej.

4

Aby ustawić reguły obniżki ilościowej tak jak w przykładzie wyżej (czyli cen hurtowych-w myśl, im więcej kupisz tym większa zniżka cenowa) musimy wejść w „Dodaj nową cenę” aby otwarło nam się okno konfiguracji dla danego produktu w którym się znajdujemy.

6

Powinno się nam otworzyć okno konfiguracji, które pozwoli nam zastosować dwie formy zniżek. Pierwsza z nich to wspomniana zniżka ilościowa i ta zniżką teraz się zajmiemy.

Po rozwinięciu się okna konfiguracji widzimy że możemy w pierwszej linii ustawić zniżkę we wszystkich walutach, złotówkach lub euro, dla poszczególnych krajów, lub poszczególnej grupy osób. Ustawienie waluty w tym przypadku wiąże się z indywidualnym ustawieniem zniżek w walucie PLN , może to być wartość produktu 100 Euro ale jako patrioci, każdemu kto kupi w walucie zł, chcemy obniżyć przy zakupie 5 produktów, cenę o 100zł. Wtedy cena przy zakupie 5 produktów  będzie dla każdego Polaka kupującego w zł, niższa o 100zł. Po tych ustawieniach, każdy kto jest z Polski, będzie widział zniżkę pod opisem produktu.

7

Jeżeli zastosujemy zniżkę (strzałka nr 1) Wszystkie waluty->Wszystkie kraje->Wszystkie grupy zniżkę 15 Euro(strzałka nr 4), przy zakupie „już od” 5 sztuk (strzałka nr 3) dla wszystkich grup, to wtedy każdy nie zależnie od kraju i waluty czy grupy konsumenta, będzie widział zniżkę. W tym przypadku jednak Polacy (ze względu na to, że jest ustawiona waluta w zł oraz język) będą widzieć przeliczoną wartość 15 euro na złotówki. Pozostali będą wiedzieć walutę euro oraz informację o zniżce 15Euro przy zakupie 5 produktów. Po dodaniu i zapisaniu ustawień, zobaczymy że utworzyła się pierwsza kombinacja.

8

Za pomocą tych kombinacji możemy tworzyć najróżniejsze zniżki hurtowe. Przyjmijmy że chcemy obniżyć dla wszystkich Polaków płacących w złotówkach, cenę zakupu 10 produktów(i więcej) o 100zł. Po ustawieniach takich jak poniżej na zdjęciu, Polacy będą widzieć dwie zniżki na stronie opisu produktu z misiem. Jedna obniżka 15Euro x 4,36zł=371,31 (dzisiejszy kurs) przy zakupie 5 sztuk oraz druga obniżka o 100zł przy zakupie 10 sztuk i więcej.

9

Zauważ że na obrazku wyżej w rubryce „zastosuj zniżkę” zmieniła się również waluta.

Niemiec, Anglik, Portugalczyk i inni, zobaczą jedynie zniżkę ilościową od ilości 5sztuk, z ceną o 15 Euro.  Poniżej zrzut co zobaczą kupujący spoza Polski.

10

A tutaj, co zobaczy Polski kupujący:

11

Możemy takich zniżek hurtowych stworzyć ile nam się podoba, również możemy ustalić czas jak długo ma trwać taka promocja. Domyślnie jednak bez ustawień daty, trwać będzie zawsze.

Początkującemu sprzedawcy proponuję ustawić  jednakową zniżkę dla wszystkich czyli rubryki „Wszystkie waluty->Wszystkie kraje->Wszystkie grupy ” pozostawić bez zmian i zapoznać się z działaniem systemu, aby później nie okazało się że zniżka jest tylko w języku Polskim dla 5, 10, 15, 20, 50, sztuk a pozostałe kraje widza tylko zniżkę dla zakupu powyżej 10 sztuk… 😉

Możemy również ustawić zniżkę nie polegającą na kwocie waluty ale na procentach od ceny głównej przedmiotu. Zasada działania jest ta sama, zmieni się tylko sposób obliczania zniżek.12


Drugą opcją „Specyficznej Ceny” jest ustawienie Wyprzedaży , zasada działania jest taka sama jak w przypadku „Zniżki ilościowej”. Musimy jednak w miejscu „Już od” podać liczbę 1 a w miejscu zastosuj zniżkę podać kwotę lub procent o jaki jest obniżka w wyprzedaży.

13

Zapisujemy i w tym momencie nasz produkt będzie miał przepaskę na zdjęciu z napisem „”WYPRZEDAŻ” oraz odjętą kwotę oraz przekreśloną kwotę która była przedtem.

14

Od teraz produkt jest przeceniony na o 10zł, zastosowana jest zniżka ilościowa.

Dostępne ilości sprzedaży


Aby produkt był dostępny w sprzedaży, musimy dodać ilość dostępnych produktów do magazynu, w którym wraz z kupnem towaru, będzie go ubywać.

15

Wpisujemy ilość towaru, oraz decydujemy co ma się stać w przypadku gdy nie ma go na stanie, Domyślnie nie można go zamówić.

Zdjęcia


Teraz brakuje jedynie zdjęcia do naszego produktu, wchodzimy w „Zdjęcia” i importujemy je do naszego sklepu:

16

 

Nasz produkt wygląda teraz tak po tych wszystkich ustawieniach:

17

Jeżeli masz ustawioną wysyłkę towaru według swoich parametrów, będzie ona domyślnie dodana do tego przedmiotu.