Coraz więcej osób ma dostęp do internetu, nie możemy sobie wyobrazić życia bez komórki czy komputera, aby wszystko sprawnie działało, potrzeba specjalistów z dziedziny informatyki. Obecnie coraz więcej sklepów przenosi lub otwiera swoją działalnośc do wirtualnej rzeczywistości ale nie tylko oni. Prawnicy, dentyści, a nawet mechanicy – oni wszyscy i nie tylko oni ale całe branże decydują się na posiadanie strony internetowej, która będzie zastępowac tradycyjną wizytówkę. Takie działanie z perspektywy reklamy ma obecnie dużą zasadnośc gdyż teraz łatwiej jest znaleźć mechanika w okolicy którego znajdziemy w przeglądarce internetowej naszego telefonu, czy firmę która wymieni nasze rozbite okno niż gdybyśmy mieli pytać znajomych czy szukać w książce telefonicznej (która jest aktualizowana raz na jakiś czas) odpowednich specjalistów. Mało tego możemy również sprawdzić opinie o tym specjaliście. Takie osoby z reguły nie posiadają odpowiedniej wiedzy, która umożliwi im samodzielne stowrzenie strony, która będzie według najnowszch standardów.

Osoby które chcą się jednak nauczyć samodzielnie programować lub przebranżowić mają obecnie wiele możliwości nauki- od książek po specjalistyczne studia. Co jednak w przypadku jesli na 5-letnie studia nie mamy zamiaru się wybierać a samodzielna nauka z książek nie wchodzi nam do głowy? Rynek informatyczny równiez w tej dziedzinie powli się zapełnia i tworzy nowe rozwiązania szybkiej nauki. Czy jest wogóle możliwe nauczenie się tworzyć strony w 3 miesiące? Wbrew pozorom nauka programowania od zera w tak krótkim okresie aby przełożyła się na wyniki jest możliwa. Do stworzenia prostej strony wystarczy ci podstawowa wiedza html i css. Pokaże ci teraz kilka sprawdzonych sposobów na naukę programowania.


Codecademy czy warto?

Jednym ze sposobów nauki jest zrobienie interaktywnego kursu przez internet. Jest to dobra alternatywa dla książek ponieważ nie musimy sami domyślać się jak co działa i gdzie ewentualnie popełniliśmy błąd gdyz interaktywna platforma pokaże nam w czasie rzeczywistym gdzie popełniliśmy błąd.

Na stronie codecademy.com możemy zrobić za darmo kilkanaście przygotowanych kursów takich jak html, css, javascript i wiele innych. Interaktywna platforma na której będziemy kodować przygotowany program, podpowie nam w razie problemu gdzie zrobiliśmy błąd. Panel kursanta podzielony jest na 3 części: poleceń, kodu, kompilatora kodu który po odswierzeniu pokaże nam to co napisaliśmy.

Jeśli okaże się że domyślne odpowiedzi nam nie wystarczą, możemy zapłacić symbolivzne 19$ za wersję premium, dzięki której otrzymamy wsparcie online z supportu codecademy. Najważniejszą zaleta portalu bez wątpienia jest to, że nauka programowania przygotowana jest od podstaw i można naprawdę dzięki tej stronie uzyskać solidną wiedzę dzięki której stworzymy naszą pierwszą własną stronę.

Przeszkodą może okazać się jedynie konieczna znajomość języka angielskiego, gdyż cała strona jest w tym języku. Dla początkującego lub osoby która miała stycznośc w przeszłości (np. w szkole) z programowaniem, jest to dobry sposób na odwierzenie wiedzy oraz na to aby nauczyć się nowych rzeczy. Całośc można prześć bardzo szybko w zaledwie kilka tygodni intensywnej nauki, wszystko zależy od naszego zapału oraz chęci. Po ukończeniu kursu będziemy w stanie stworzyć prosta stronę z elementami zaawansowanego CSS.

A może więcej wiedzy?

Kolejną stroną która z czystym sumieniem mogę polecić jest portal freecodecamp.com. Jest to tak jakby rozszerzona wersja codecademy, która jest bardziej rozbudowana o materiał szkoleniowy. Zaleta bez wątpienia dla tego portalu jest to, że cała ogromna wiedza jest całkowicie za darmo. Freecodecamp posiada jednak bardziej zaawansowany meteriał niż codecademy, który wykonujemy na podobnym interaktywnym panelu, z tą różnicą że o ile w poprzednim serwisie były zadania bardzo proste które polegały na “przepisaniu” odpowedniego kodu, o tyle na freecodecamp musimy sami się wysilić aby uzyskac zamierzony efekt gdyż odpowiedzi nie mamy podanej “na tacy”.

Portal nie ma wersji Premium ale za to pomoc możemy uzyskać od społeczności freedocecamp, z którą komunikujemy się za pomocą czata. Do otrzymania pomocy możemy użyć programu codepen dzięki któremu możemy udostępnić  nasz projekt z kodem źródłowym i pokazać go innym osobom ze społeczności którzy nam pomogą. Do przerobienia całego systemu szkolenia jest potrzebne kilka tysięcy godzin, gdyż obszerna wiedza jest dokładnie rozbudowana i wciąż rozbudowywana o kolejne moduły. Biorąc pod uwagę że cały kurs programowania html, css, bootstrap, javascript, itp jest całkowicie za darmo – warto się tym zainteresować bo tak naprawdę możemy tylko zyskać nie tracąc na to ani grosza. Po takiej ilości wiedzy będziemy mogli samodzielnie stworzyć dowolną stronę z fajerwerkami za pomocą skryptu JavaScript, połączyć z bazą danych lub przez API z jakimś serwisem.

Kursy video alternatywą dla książek?

Niedawno  miałem projekt do którego była potrzebna wiedza z zakresu rzeczy z którymi nie miałem do czynienia, co prawda było dużo pomocy na forach ale zebranie wszystkiego w jedną całość podczas gdy projekt miał być gotowy w ciągu miesiąca mijało się z celem. Przypomniałem sobie wtedy o pewnym blogerze, który jak się okazało od ostatniego czasu nie uczył różnych rzeczy z zakresu informatyki na youtube, ale prowadził już własny sklep z własnymi kursami video, które można było kupić na jego stronie. Blogerem tym jest  Adrian Bienias, który sprzedaje kursy na stronie kuvi.pl.

kuvi.pl opinie

Filmy video w moim przypadku skróciły mi znacznie poszukiwania rozwiązań, gdyż na moje szczęście kurs był podzielony na dobrze zatytuowane sekcje które pomogły mi szybko dowiedzieć się jak co działa.

Z czystym sumieniem mogę polecić stronę kuvi.pl z kilku powodów. Częsć kursów jest dostępnych za darmo, ponadto nauka prowadzona jest w języku Polskim. Po uzyskaniu dostępu możemy kiedy tylko chcemy korzystać z kursu gdyż uzyskując raz dostęp do wybranego kursu, otrzymujemy dożywotni dostęp bez ograniczeń czasowych.

Szeroka gama tematów kursów zachęca do zapisania się na newsletter, gdyż Adrian często organizuje zniżki promocyjne, oraz w ten sposób możemy być na bierząco z nowymi kursami które powstają co jakiś czas. Jeśli ktoś nie lubi czytać książek w trakcie nauki, może skorzystać z tych kursów- ja sokorzystałem kilkukrotnie i nie żałuje wydanych pieniędzy gdyż skróciły mi znacznie pracę.

Strony z których nauczysz się za darmo programowania

W internecie jest wiele stron tutoriali które pomoga tym mniej oraz tym bardziej zaawansowanym otrzymać darmową wiedzę. Oto kilka z nich które oferują soldną dawkę wiedzy:

  1. Niezastąpiony Mirosław Zelent i jego blog z darmowymi kursami video. Pan Mirosław jako jedna z tych osób które kochają to co robią pragnie podzielić się swoją pasją z innymi i nauczyć przy okazji innych. Kursy sa świetnie przygotowane.
  2. Na stronie wordpress.kursbootstrap.pl nauczymy się tworzyć responsywne szablony dla wordpress korzystając z bootstrap. Nauka w formie bloga.

Jakie predyspozycje musi posiadać przyszły infoematyk? Panuje opinia że informatycy to osoby które mają matematykę w małym palcu… niezupełnie, gdyż o ile nie tworzysz skomplikowanych programów komputerowych, nie będziesz miał styczności z zaawansowaną matematyka którą wykorzystasz w trakcie programowania. Tutaj największą rolę odgrywa umiejętność logicznego myślenia. Ponadto potrzebne są ci przedewszystkicj chęci bez których po kilku niepowodzeniach szybko się poddasz oraz czas – o ile tworzyć PROSTE strony nauczysz się dość szybko, to doświadczenie potrzebne do znalezienia porządnej pracy zdobywa się latami. Pocieszające jest to, że gdy już opanujesz podstawy i stworzysz kilkaście projektów, reszta nowej wiedzy będzie łatwiejsza do przyswojenia.

Znasz jakieś ciekawe strony z darmowymi poradnikami programowania?