W tym rozdziale dowiesz się, jak zainstalować PrestaShop na swojej stronie. Można znaleźć najnowszą wersję PrestaShop na oficjalnej stronie Prestashop.

W celu rozpoczęcia instalacji należy wykonać następujące kroki:

1 Pobierz najnowszą wersję z oficjalnej strony Prestashop.

2 Rozpakuj pobrany pakiet instalacyjny na swoim komputerze.

Prześlij pakiet instalacyjny poprzez cPanel w Menedżerze plików lub za pomocą klienta FTP. Pamiętaj, że przesłany pakiet powinien znajdować się w katalogu public_html, lub alternatywnie w podkatalogu public_html (zalezy od hostingu).

4 Przed rozpoczęciem instalacji, musisz stworzyć nową bazę danych oraz dodać odpowiedniego użytkownika do bazy danych.

Jak zainstalowac PrestaShop

Jeśli udało ci się przesłać pakiet instalacyjny PrestaShop w wybranym katalogu, możnesz przejść do początku samej instalacji.

Najpierw trzeba przejść do katalogu, w którym został przesłany pakiet instalacyjny PrestaShop.

  • W przypadku przesłania go bezpośrednio do folderu public_html, instalacja będzie dostępna bezpośrednio poprzez nazwę domeny – np http://twojadomena.com;
  • W przypadku gdy użyłeś podkatalogu, na przykład “Presta”, będzie dostępna poprzez http://twojadomena.com/presta;

Jeśli wszystko jest zrobione dobrze, to w chwili gdy wejdziesz na  http://twojadomena.com/presta będzie widoczny obrazek jak ten poniżej:

1

 

W pierwszym etapie procesu instalacji możesz wybrać preferowany język w sklepie internetowym. Dla celów tego poradnika wybierzemyjęzyk angielski. Tak więc wybierz język, który chcesz i naciśnij przycisk “Dalej” w dolnej prawej części ekranu.

Na następnej stronie, aplikacja wykona sprawdzenie systemu czy serwer spełnia wymogi. Ponieważ nasze serwery spełniają wymogi PrestaShop, widzimy zieloną ikonę informującą nas, że wszystko jest OK.

2

 

Kolejnym etapem jest  personalizowanie sklepu: nadawanie logo, wskazywanie głównego obszaru działalności, wpisywanie informacji o właścicielu sklepu (prawnie wiążących w większości krajów), ustawianie loginu i hasła do panelu zarządzania. Wypełnij zatem wszystkie potrzebne dane według właśnych preferencji.

3

 

 

Po wypełnieniu wymaganych danych możesz ponownie nacisnąć przycisk “Następny”. Zostaniesz przeniesiony na ekran, gdzie należy wprowadzić dane do MySQL czyli już utworzonej przez ciebie wcześniej bazy danych. Prefiks tabeli można zostawić taki jaki jest domyślny.

4

 

Zalecamy nowym użytkownikom wybrać instalację wszystkich przykłądowych modułów. To doda kilka przykładowych danych do swojego sklepu, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, w jaki sposób działa cały sklep.

5

 

Po zakończeniu wszystkich owyższych czynności, Twój sklep jest prawi go towy do działania. Jak można przeczytać w ostatnim oknie instalatora jest jeszcze klika czynność, które trzeba wykonać przed zakończeniem instalacji.

6

 

W celu poprawy bezpieczeństwa sklepu konieczne jest usunięcie kliku plików i folderów, może to zostać zrobione za pomocą klienta FTP bezpośrednio na serwerze. Katalogi, które należy skasować to:

  • Folder “/install” (koniecznie).
  • Folder “/docs” (opcjonalnie) – chyba, że planowane są testy narzędzia importującego (folder zawiera przykładowe plik, które można wykorzystać do tego celu).
  • Plik “README.md” (opcjonalnie).

Aby przejść do obszaru administracyjnego kliknij “Zarządzaj sklepem”, zostaniemy wtedy przeniesieni do panelu admina, adres w najprostszej postaci będzie wyglądać jako: http://twojadomena.com/admin/ jednakże PrestaShop po instalacji ze względów bezpieczenstwa tworzy najczęsciej bardziej skomplikowany adres logowania taki jak np http://twojadomena.com/admin123476kkkmn/ . Aby sprawdzić jaki mamy adres, możemy poprosty zalogować się przez ftp na nasz serwer i sprawdzić nazwe katalogu admina, nazwa katalogu jest wtedy adresem panelu logowania naszego sklepu.

Masz problemy z instalacją? Nie rozumiesz niektórych częsci wpisu? Zostaw komentarz z problemem, wspólnie znajdziemy rozwiązanie.