Obecnie każda szanująca się firma posiada swoją wizytówkę internetową, przedstawiającą swój zakład lub prowadzi sprzedaż swojego asortymentu nie tylko stacjonarnie ale również online. Również małe, jednoosobowe firmy takie jak np usługi fotograficzne, lokalne gastronomie czy osoby prywatne, chcą być podłączone do sieci i zaprezentować swój profil działalności lub po prostu pragną zaistnieć w internecie. Spopularyzowanie mobilnych przeglądarek spowodowało wzrost korzystania z zasobów internetu, gdyż można skontaktować się z jakąś firmą będąc nawet w toalecie… Ile zatem kosztuje strona internetowa? Od czego to zależy i dlaczego koszt takiej usługi różni się od siebie? W tym artykule opiszę na co trzeba zwracać uwagę wybierając wykonawcę, dlaczego niektóre firmy oferują tworzenie tanich stron internetowych oraz przedstawię zestawienie cen za poszczególne warianty stron.

Na samym początku trzeba wyróżnić kilka wariantów najpopularniejszych aplikacji internetowych, które różnią się nie tylko funkcjonalnością ale i stopniem zaawansowania od strony technicznej. Pomijając specjalistyczne strony, klienci najczęściej są zainteresowani utworzeniem:

  • prostej wizytówki
  • zaawansowanej wizytówki (np portfolio z galeria i wyceną)
  • wizytówki z katalogiem
  • zaawansowanego sklepu z różnymi bajerami ułatwiającymi sprzedaż

Strona internetowa za 300 zł?

Na popularnym serwisie aukcyjnym można znaleźć oferty stworzenia strony ww za około 300 zł – TAK- DA SIĘ TO ZROBIĆ! Ale nie oczekujmy że za taką cenę nasza strona będzie unikalna, mam na myśli na przykład grafikę o ile nie będzie skradziona z innych stron, może być pobrana z bezpłatnych stocków które co prawda zezwalają na umieszczanie pobranych zdjęć na swojej tronie ale zabraniają wykorzystywać je komercyjnie. Dobra i legalna grafika kosztuje od kilkunastu do kilkuset zł za jeden obrazek! Pisze tu tylko o czystych zdjęciach a gdzie do tego pozostaje obróbka ogólni stylistyka strony?
Drugą sztuczką która stosują pseudo programiści, aby obniżyć koszty jest umieszczanie serwisu na tanim współdzielonym hostingu. Przeważnie wygląda to tak że kupowany jest tzw shared hosting za kilka (np 3-10zł) zł miesięcznie. Dlaczego jest to złe? Po co przepłacać? No więc wszystko jest super tanie do momentu gdy naszą witrynę zaczynają odwiedzać klienci. Strona postawiona jest na serwerze współdzielonym, co oznacza że mamy określone limity zasobów gdyż na tym samym dysku hostuje się inne strony, które też potrzebują bandwidth transfer aby można było odwiedzić stronę. Można to porównać do limitu transferu który wykupuje się np w telefonie komórkowym u jakiegoś operatora-płacimy 9 zł miesięcznie za 2 GB i po wyczerpaniu limitu, nie jesteśmy w stanie odwiedzić żadnej strony. W sytuacji gdy na stronie ten limit zostanie przekroczony – serwis zostanie wyłączony a oczom ukaże się strona z logiem błędu (przeważnie błąd 509). .

Error 509 Bandwidth limit exceeded

Dobry serwer nie kosztuje na pewno niecałe 100zł rocznie, za kilkaset złotych można znaleźć jakiś dobry serwer współdzielony ale jeżeli myślimy o profesjonalnej obsłudze serwera (bez przerw w dostępności strony lub z cało dobowym supportem w razie problemów) oraz o tym że nasza strona będzie zabezpieczona i ruch na niej będzie duży, musimy liczyć się z kwotą przynajmniej kilkuset złotych miesięcznie za sam. Jeżeli prowadzimy sklep internetowy, musimy zabezpieczyć dane naszych klientów a więc potrzebujemy certyfikat SSL. Profesjonalne firmy mają pakiety które w momencie zakupu po raz pierwszy stosują obniżkę ceny ale nie kosztuje to na pewno 100 lub 200zł rocznie! Aby zapewnić stały dostęp do serwisu najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością wykupienie VPS lub serwera dedykowanego, który zapewnia całkowitą możliwość indywidualnej konfiguracji przez programistę. Ma to jednak swoją cenę, która zależy od parametrów które wybierzemy.

Kolejnym powodem dlaczego taka wizytówka kosztuje kilkaset złotych jest również to, że z każdej strony oszczędza się na legalnych oraz dobrze napisanych dodatkach takich jak np formularz kontaktowy, wtyczka SEO itp. Przeważnie takie dodatkowe funkcje implementuje się za pomocą gotowych wtyczek – tu jednak pojawia się konflikt interesów gdyż darmowy moduł nie zawsze jest napisany tak jak powinien, może zawierać backdoory (elementy kodu które umożliwią dostanie się osobom nieautoryzowanym na stronę) lub jest nie aktualizowany od dłuższego czasu, jak również może być zainstalowany nielegalnie, bez zgody autora który przyznał tylko jedną licencję a “programista” zainstalował ją na 100 różnych stronach swoich klientów. Dobrze napisana wtyczka kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – w zamian za to otrzymujemy między innym dostęp do aktualizacji, które uchronią naszą stronę przed atakiem hakerów, błędów w kodzie które są naprawiane na bieżąco oraz pewność że nikt nie oskarży nas o kradzież własności intelektualnej. Podobnie wygląda sytuacja z motywem – aby nie ponosić kosztów, instaluje się jedną licencję na wiele stron lub co gorsze, korzysta się z motywów w opcji nulled – czyli “pirackich” wersji które mają odblokowane wszystkie dodatkowe opcje konfiguracyjne podobnie jak płatna wersja ale w zamian za to udostępniamy za pomocą złośliwego kodu, swój serwer nieznanym osobom. Nie świadomy kupujący boryka się później z problemami nie działającej lub wolno działającej strony. Jeżeli strona reprezentuje jakąś markę, to istnieje obawa że klienci zapamiętają adres nie ze względu na asortyment lub usługi ale z powodu irytacji podczas odwiedzenia strony. Kto z nas lubi wyskakujące okienka z reklamą Chińskiej Viagry na stronie? Problem pojawi się również wtedy gdy przejęta strona zostanie wykorzystana do pishingu lub rozsyłania spamu – wtedy strona zostanie zbanowana i trzeba poświęcić kolejne pieniądze na zmianę IP, serwera, wyczyszczenie złej historii strony…
Licząc koszty wydatki z powyższych przykładów, kwota za stworzenie prostej strony wynosi ponad 1000zł – nie wliczono tu kosztów pracy, tłumaczeń, tekstów itp. Koszty pracy na stroną zależą od funkcjonalności a więc przejdźmy teraz do konkretnych przykładów. Poniżej lista cen, jakie oszacowaliśmy na podstawie wycen wielu niezależnych od siebie agencji reklamowych z Polski. .

Cena prostej wizytówki firmowej

Prosta wizytówka składa się przeważnie z samej strony głównej z krótkim opisem działalności firmy, wraz z formularzem kontaktowym oraz z mapą google lub ze stroną główną oraz podstroną kontaktową. Obecnie stosuje się strony typu “Onepage” gdzie wszystkie informacje są na stronie głównej. Grafik nie powinien mieć dużych problemów z przygotowaniem wyglądu, jeśli jednak klient zamawia indywidualny motyw z pocięciem z pliku PSD, czas tworzenia się wydłuża do kilku dni na samo stworzenie grafiki oraz dodatkowo na pocięcie i zakodowanie layoutu wizytówki. Jeżeli dodatkowo dochodzi konfiguracja i zabezpieczenie serwera to średnio jest to koszt od 300 do 1tyś zł. Ceny za wykonanie wizytówki wahają się od około 1200zł do 1900zł plus VAT. W taj cenie zaangażowane są dwie lub trzy osoby do projektu a czas wykonania strony z przyszłymi poprawkami to około 5-8 dni roboczych.

Wizytówka z CMS rozbudowana do 10 podstron

Aby ułatwić używanie strony internetowej właścicielom którzy z programowaniem nie mają wiele wspólnego, stworzono CMS Content Management System (System Zarządzania Treścią). Określane mianem stron łatwych w obsłudze nawet dla osób nieznających się na kodowaniu. Wygodę tą zawdzięczamy realizacji strony na systemie do zarządzania treścią (CMS – np. WordPress). Mamy możliwość zarówno edycji treści na stronie jak i rozwijanie strony o kolejne informacje jak np. pisanie wpisów na blogu, dodawani galerii lub dowolnej strony jaka nas interesuje, np cennika z ofertą.
Cena w przedziale 2500 – 4000 zł netto + VAT.

Wizytówka plus katalog z produktami i cenami

Zawierające znacznie większą strukturę podstron zarówno opisowych bądź podstron z zakresu prezentacji np. produktów przy pomocy wygodnych w obsłudze katalogów produktów. Zyskujemy dodawanie i edytowanie produktów ze strony administratora oraz wyszukiwanie i sortowanie asortymentu dla wygody użytkownika (klienta). Strona posiada obsługę koszyka, logowanie i rejestrację klienta, wraz z opcją złożenia zamówienia. Strony tego typu zawierają już znacznie większy zakres prac stąd taka rozbieżność cenowa.
Cena w przedziale 4000 – 12000 zł netto + VAT.

Sklepy internetowe

Przyjmując, że sklep to nie tylko podpięcie płatności pod stronę z katalogiem (wyceniane powyżej), a również szereg narzędzi ułatwiających sprzedaż czy działania marketingowe oraz solidne przygotowanie strony pod pozycjonowanie, to powinniśmy poruszać się raczej w kwotach bliżej wyższego zakresu. Sklep to bowiem główny element firmy – dobry sprzedaje, zły przynosi tylko straty.
Cena w przedziale 8000 – 24000 zł netto + VAT.

Ile kosztuje strona internetowa dla małej firmy?

W odniesieniu do analizy branży można się z pewnością spodziewać różnych założeń. Jeśli jesteśmy małą firmą usługową w średniej wielkości mieście, przyjmujemy często przeznaczenie budżetu rzędu 1200 – 3000 zł netto. Kierujemy się założeniem, że nasz koszt zakupu nie powinien być wyższy od naszego miesięcznego wynagrodzenia. Na pewno jest to bezpieczne założenie, spójrzmy jednak na to, jaki jest faktyczny koszt zatrudnienia specjalistów, którzy będą realizować naszą stronę internetową.

Przyjmując realizację prostej strony oraz zatrudnienie tylko dwuosobowego zespołu (mikro agencja lub wyznaczony zespół Grafik + Programista) zakładamy, że w ciągu 3-5 dni roboczych wykonają naszą stronę, po czym dalsze korekty i zmiany potrwają około 5 dni roboczych. W ciągu miesiąca poświęcą nam sporą część swojego czasu ( prawie połowę), a my wynagrodzimy ich kwotą poniżej najniższej krajowej. Biorąc po uwagę koszty utrzymania oraz wykonanie przez taki zespół 2-3 tego typu zadań otrzymujemy nadal niewysokie wynagrodzenie z całego miesiąca około 1.900 zł/osobę. Czy to jest możliwe? Przy założeniu zatrudniania specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, nie. Możemy liczyć raczej na powierzenie naszego zadania osobom w agencji na najniższym szczeblu doświadczenia (stażysta, początkujący grafik, początkujący web developer – jak nie niżej). Dodajmy, że agencje o wyrobionej marce stawiające na solidne produkty nie powierzają takich zadań tym osobom bez opieki, a przeważnie stażysta otrzymuje tylko wykonanie zadań pod opieką doświadczonej osoby.

Ile w takim razie powinna kosztować nasza strona, jeśli liczymy na realizację przez specjalistów? Niewiele więcej zakładanej przez nas kwoty, w budżecie 3500 – 5000 zł netto otrzymamy znacznie lepszy produkt wykonany przez doświadczony zespół, co przełoży się na wykonanie solidnej i nowoczesnej strony internetowej. Zazwyczaj również przez pewien okres możemy spodziewać się opieki strony, poprzez aktualizacje czy okresowe backupy.

Dobrze wykonana strona internetowa to inwestycja na lata w naszą firmę. Tanie wykonanie strony internetowej przekłada się na jakość o której pisałem na początku tego artykułu, a późniejsze poprawki taniej strony internetowej spowodują znaczne zwiększenie budżetu oraz utratę czasu na znalezienie nowych zleceniobiorców.