Jak dodać filtr na spam w google analtic

Ta myśl może pojawić się podczas przeglądania ruchu statystyk  naszej strony, gdy zauważymy że wejścia generowane sa przez hosty, które nabijają nam bezwartościowo statystyki i zarazem przekłamują faktyczny stan liczby odwiedzających naszą witrynę.

Na mojej witrynie ruch pochodził z domeny która posiadała język o nazwie ” Secret.ɢoogle.com You are invited! Enter only with this ticket URL. Copy it. Vote for Trump!”

 

Zablokowac ruchu bezpośrednio w google analytic nam się nie uda ale możemy wprowadzić filtr, który nie będzie zliczał nam tych nieprawidłowych wejść i nie zakłócał statystyk. Jako że strona która atakuje spamer nastawiona jest na klientów z Polski, postanowiłem zablokować kraj z którego pochodzą odesłania do mojej domeny. Okazało się że ruch kierowany jest  z Rosji, musiałem zatem dodać filtr do google analytic aby takiego ruchu mi nie zliczał.

Jak usunąć spam z Rosji lub innego kraju w Google Analytics

Wchodzimy do panelu sterowania Google Analytic i wybieramy interesującą nas domenę, Administracja -> (Widok) Filtry ->Dodaj Filtr-> Wybieramy dowolną nazwę filtru ->Wybieramy typ niestandardowy -> Zaznaczamy opcję WYKLUCZ ->Wybieramy Pole filtra „Kraj” -> Wpisujemy Wzorzec filtru jako „Russia”-> Sprawdzamy poprawność, weryfikując wpisany filtr -> Zapisujemy

screenshot-analytics-google-com-2016-12-01-22-47-35

Weryfikacja filtrów pokaże nam ile zostałoby uunięte ruchu z wybranej lokalizacji po zastosowaniu filtra, jeśli chcemy zablokować ruch z Rosji, klikamy na ZAPISZ. Ruch co prawda pozostaje nadal zapisany ale przyszłe odwiedziny z Rosji nie zostaną uwzględnione w raporcie na Google analytic. Ważne abyśmy blokowany kraj wpisywali w języku angielskim, w innym przypadku wystąpi błąd.

Jeśli jednak okaże się że SPAM pochodzi z wielu krajów i blokowanie krajów mija się z celem, możemy uwzględnić w filtrach ruch pochodzący tylko i wyłącznie ruch posiadający nazwę hosta naszej domeny.

Jak uwzględnić ruch w Google Analytic tylko z naszej domeny:

Aby to zrobić wykonujemy te same początkowe kroki jak w przypadku filtra na kraj, ale w momencie wyboru typu filtra niestandardowego, wybieramy UWZGLĘDNIJ , pole filtra ustawiamy jako nazwa hosta, wzorzec filtru wpisujemy nazwę naszej domeny.

 

jak-usunac-spam-google-analytic

Na koniec przeprowadzamy weryfikację filtrów aby sprawdzić czy nie popełniliśmy żadnego błędu. Zapisujemy i cieszymy się z wykonania filtrów w naszych statystykach.  Filtry nie spowodują zapisania zmian w poprzednich statystykach ale w przyszłych które będą.

Jeśli masz problemy z tym poradnikiem, daj znać w komentarzy, wyjaśnię wszystko co nie jest jasne 😉